Kao entitet i korisnik repernih vrednosti, a u skladu sa članom 28 (2) Evropske uredbe o repernim indeksima (BMR)[1], RBA banka, izradila je i nastaviće da održava pouzdane planove u pisanoj formi[2], koji detaljno opisuju postupke koje treba preduzeti u slučaju da se neki indeks koji koristi:
U svojim planovima za vanredne situacije, RBA banka je definisala skup nepredviđenih događaja i scenarija događaja kako bi se predvideo najprikladniji odgovor na svaku analiziranu situaciju. Ovi planovi su koncipirani tako da uzmu u obzir dva različita nivoa razmatranja:
Ovi planovi opisuju kako RBA banka sprovodi praćenje takvih potencijalnih događaja kako bi pokrenula planove čim se neki događaj pojavi i bude identifikovan.
Pored toga, u planovima je pripremljena i lista važnih postupaka koje treba preduzeti, koja obuhvata sledeće tačke:
Planovima je takođe uspostavljen sistem obaveza i odgovornosti u svakoj fazi događaja, kao i proces eskalacije, kako bi se definisalo učešće različitih odeljenja i funkcija RBA banke (pogođene poslovne linije, Sektor usklađenosti poslovanja banke i funkcije podrške) i njihovo uključivanje u ove planove što je brže i efikasnije moguće.
RBA banka se obavezuje da interno održava, periodično pregleda (najmanje jednom godišnje) i ažurira, kada je to potrebno, detaljne i pouzdane pisane planove za slučaj nepredviđenih situacija.
Ova publikacija pruža samo opšte informacije o ovim potencijalnim pitanjima i regulatornim obavezama.
Ova publikacija i interni planovi takođe mogu biti podložni ažuriranju bez prethodne najave, posebno u slučaju promene propisa ili u bilo kojim drugim slučajevima kada je neophodno razmotriti izmene.
[1] ,,Kontrolisani entiteti osim administratora iz stava 1, koji koriste repernu vrednost, izrađuju i održavaju pouzdane pisane planove u kojima će se utvrditi radnje koje će preduzeti u slučaju da se reperna vrednost značajno promeni ili prestane da se objavljuje. Gde je to izvodljivo i prikladno, takvi planovi treba da nominuju/predlože jednu ili više alternativnih repernih vrednosti koje bi mogle zameniti repernu vrednost koja se više ne objavljuje, navodeći zašto bi takve vrednosti bile odgovarajuće alternative. Kontrolisani entiteti će, na zahtev, dostaviti adekvatnom nadležnom organu te planove i eventualna ažuriranja i odražavati ih u ugovornom odnosu sa klijentima”
[2] European Securities and Market Authority (ESMA) smatra da su pisani planovi pouzdani ako određuju operativne procedure u pisanoj formi i ako uključuju detaljno definisane postupke, relevantne kanale komunikacije i aranžmane za različite scenarije i vanredne situacije. Planovi u pisanoj formi treba da budu temeljni i adekvatni. Oni treba da odražavaju prirodu i veličinu pojedinačnog repernog standarda i obim njegove upotrebe na tržištima. ESMA dalje smatra da održavanje pouzdanih planova u pisanoj formi zahteva da kontrolisani subjekti kontinuirano prate relevantne faktore i ažuriraju aranžmane prema potrebi.